Home Genel Hedef Öldürür;Gaye Yaşatır

Hedef Öldürür;Gaye Yaşatır

by ercanharmanci
0 comment 30 views

                          Hedef Öldürür, Gaye Yaşatır (!)

Ben selamı kelama bağlarken siz de bir soru düşünün…

Aşağıdaki kişilerden hangisi daha ilkel bir dönemde yaşamıştır?

A)K.Marx

B)M.Kemal Atatürk

C)Turgut Özal

D)Hz Muhammed

E)Adnan Menderes

Bu soru karşısında hedef eksenli bir öğrenci hiç düşünmeden ve rahatsız olmadan D seçeneğini işaretleyecektir. Gaye sahibi öğrenci ise kendi değer ve inançlarıyla bir kıyaslama yapıp kendi değerlerine en uzak olan kişinin bulunduğu seçeneği işaretleyecek ya da soruyu boş bırakacaktır. Değerlerine uygun olmadığı için soruyu cevaplamayan öğrenci de normal karşılanmayacak hatta yaptığının salakça bir davranış olacağı vurgulanacaktır.

Bu soru her ne kadar değerlerine uygun olmasa da hedefine ulaşmak için rahatsızlık duymadan istenilen seçeneği işaretleyecek ve hedefine ulaşmak değerlerinden uzaklaşmaktan daha ağır basacaktır. Gaye eğitimi ve gaye bilinci kazandırmak belirlenmiş zaman ve belirlenmiş mekânlarda verilemeyecek kadar sorumluluk isteyen bir iştir. Günümüzde okulun belirlediği hedefler evdeki gayelerin önüne geçmektedir. Ve gaye denetlemesi yapacak kişilerde “bu hedefe ulaşsın daha sonra denetlerim” diyerek denetleme hep bir sonraki hedefin bitimine bırakılmaktadır. Acı gerçek ise hedeflerin hiç bitmeyeceğidir.

Gaye bilincini oluşturmada elbette eğitimciler suçludur. Fakat en suçlular ise veliler ve özellikle babalardır. Günümüzde babaların tek istediği var çocuklarının en yüksek puanı alarak belirlenmiş en yüksek hedefe ulaşmaları. Hedeflerin sonu belli değildir. Tüm hedeflere ulaşmanın zevki anlıktır. Bu zevki herkes yaşar çünkü başarıdan herkes kendine pay çıkarmayı sever. Bireyler hedeflerden sonraki mutsuzluklarını ise tek başına yaşarlar. Modern dünyanın insanının yalnızlığı ve mutsuzluğu ulaşılan hedefin beklentileri karşılamamasıdır.

Belirlenen hedefe ulaşılamaması durumunda ise hedef belirleyiciler ya yoktur ya da “ben demedim mi” cümlesini kurarlar. Hedef ulaşılması gerekendir. Elde edilmediği sürece rahatsız eder ama gaye bir ulaşma anıdır ve o anı yakaladığınız anda sizi asla rahatsız etmez. Bu rahatsızlığın altında hedef eksenli yapılan hesapların tutmaması vardır. Gayede ise hesap yoktur. Gayede belirsizlik yoktur. Çünkü beklenti yaratıcıdandır.

 Hedefin bize sağladıkları geçicidir. Ulaşıldıktan sonra “bilseydim” ile başlayan pişmanlık cümleleri kurulur. Gayeye sahibi olmak ise insana sürekli bir yaşam enerjisi verir. Hedef için çalışanlar sürekli gergin olur ama gaye sahibi insanlarda ise bir sakinlik ve dinginlik hissedilir.

Kısacası… Gayesi olmayan insanların bitmeyen hedefleri vardır. Tek düşündükleri vardır hedeflerine ulaşmak. Tek üzüldükleri vardır hedeflerine ulaşamamak. Hedef belirleyiciler bizim dışımızdakiler ve bize uzak olanlardır. Gaye belirleyiciler ise kendilerini bize en yakın hissedenlerdir. Yaratıcı ile bağlarınızı kopardığınızda daha çabuk hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Diğer yandan da yaratıcı ile bağlarınızı güçlendirdikçe de gaye sahibi olmanın mutluluğunu yaşarsınız. Hedefi olanlar bir gün mutlu bir gün mutsuzken: gaye sahibi kişiler hep mutludur. Kendinizi mutsuz mu hissediyorsunuz? Mutlu olmak için ilk yapmanız gereken kendinize şu soruyu “Benim bir gayem var mı?” diye sormaktır. Her gün kendinize yeni yeni hedefler seçiyorsanız bilin ki mutlu değilsiniz.

Gayeniz yoksa eğitilemezsiniz; eğitilmemişseniz hedeflerinizden ne kendiniz ne de bu ümmet fayda görür. Doktorun gayesi yoksa ümmetin çıkarlarını görmezden gelerek kendi çıkarları için doktorluk yapar ama gayesi varsa kendi çıkarlarını paranteze alarak ümmet için doktorluk yapar… Hedeflerimizin çokluğundan gayelerimiz nefes alamıyor.

Birilerine hedefler belirleyeceğinize kendinize bir gaye edinin” diyelim ve kelamı selama bağlayalım. Gayesi Allah’ın rızasını kazanmak olanlara ve olacaklara selam olsun…

Bakmak İster misin?

Leave a Comment

Ercan Harmancı
Kendimizin cenneti ve ümmetin izzeti için buradayız...