GüncelGündem

Sana Söz 300 Milyar $ (!)

Bir Sosyolog ; bir Uluslararası İlişkiler ve Medya  İletişimci olarak “Sana Söz” kod ve motifli açık alan reklamları üzerine düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Bir insan neden yediden yetmişe herkes için “Sana Söz” diyerek söze başlar. Aslında bir insanın her yapacağı iş için herkese karşı kullanılan “Sana Söz” kodu bir güvensizliğin işaretidir.

Yanlış yapan ya da bunu alışkanlık haline getirenler genelde bu savunma mekanizmasına sığınırlar. Sana söz bir daha yapmayacağım! Sana söz bu sefer yapacağım…

Aslında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tüm seçim vaatlerini “Sana Söz” ve “Temiz 300 milyar dolar” ekseninde şekillendiriyor.

Asıl üzerinde durmak istediğim 300 milyar dolar… 3 rakamı aslında sadece ikiden sonra gelen bir sayısal değeri olan rakam değildir.3 küresel iletişimde özel bir anlamı vardır. Bağlılığı ifade eder. Tüm zamanı kapsayacak şekilde … Geçmiş, şimdi ve gelecek zaman…Zaten bunun dışında bir zaman dilimi de yoktur.

İlk soru 300 milyar dolar neden özkaynak olarak değil de ülkemizin dışında bir ülkeye gönderme yapılarak dile getirildi. Neden 300 milyar doların başına “Temiz” sıfatı eklendi.

Okuyanlar yazdıklarıma rasyonel olarak bir anlam veremeyecek olabilirler. Ve akıl sağlığımdan şüphelenebilirler. Kim ne derse desin küresel güçler rasyonel olan ile değil olmayanla strateji belirlerler ilk argümanım bu olsun…

Bugüne kadar hiçbir finans ajansı yatırımlarını “Temiz para” olarak ifade etmemişlerdir. Kılıçdaroğlu neden “Temiz Para” ifadesini periyodik ve bilinçli olarak ısrarla kullanıyor!

İster edebiyat kurgularında olsun isterse de film senaryolarında olsun kirli işlerle malum ve meşhur biri birine yardım yapacağında “Bu temiz para” diyerek söze başlar…Kılıçdaroğlu bunu acaba hiç düşündü mü?

İster çalışanına ödediği ücret ister yardım için yapılan ödemeler için ödeme yapanlar sizce “Temiz Para” ifadesini kullanırlar mı? Kesinlikle ben ne şahit oldum ne duydum ne de okudum…

Belki 10’a yakın seçim vaadi için 300 milyar dolar ifadesi kullanılıyor. Kendisi hesap uzmanı kendisi de teslim eder ki 300 milyar dolar yaklaşık 6 trilyon para hesaplanırsa sadece emeklilere bayramda ödeme sözü verdiği ikramiyeler için 3 trilyona yakın bir meblağ tabii iktidar süresince verme sözü için geçerli ama seçim kazanıncaya kadar düşünüyorsa hesap biraz Kılıçdaroğlu lehine  değişir…

Ben hesap uzmanı değilim bunun hesapların alanının uzmanı kişilere bırakıp zihnime takılan soru işaretlerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğim…

Bir başka soru… Bulunan bir kaynak varsa mutlaka adresi de belli olmalıdır ki bellidir…

300 miyar dolar

  1. Nereden bulundu
  2. Kimden bulundu
  3. Ne karşılığında bulundu

Tüm bu sorular cevapsız olsa da bildiğimiz bir şey var bulunan rakam…Rakam belli ama diğer sorular hakkında tek açıklama yok ve halen ketumluğunu koruyorsa insanın burnuna pis kokular gelmeye başlıyor.

Buradan Kemal Kılıçdaroğlu’ndan 300 milyar dolar kaynağın kimlerden ve hangi şartlarla bulunduğunu kamuoyu ile paylaşmasıdır…

Kılıçdaroğlu ekonomi için finansın duayeni olarak tanıtıp sarıldığı Jeremy Rifkin’ in Amerika’da batan iki banka ile olan ilişkisi hakkında neden tek cümle kurmadı ya da kurmak istemedi.

Gelelim bir ülkenin değil bir yatırım organizasyonun 300 milyar dolar Türkiye’de girdiği tüm seçimlerde hep yenilgiye uğramış Kemal Kılıçdaroğlu’na yatırım için bu parayı verir mi? Hatta bu sorudan önce şu soru ile başlayalım.

Yıl 2021 tüm Avrupa desteği ile The Global Gateway 2021-2027 yılları arasında kademeli olarak 300 milyar £ hibeden bahsederken acaba hangi yatırım finansörü Kemal Kılıçdaroğlu’na 15 Mayıs sabahından itibaren 100 gün içinde 300 milyar dolar kaynak aktarabilir? Alanının uzmanı kişiler için bir soru olarak burada kalsın.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun görüştüğü; tüm vaatlerinin finansal kaynağı olarak açık hava reklamları ile beyan ettiği görüştü iki firmaya yakından bakalım mı?

İlk görüştükleri Entrepreneur First isimli 2011 yılında Matt Clifford ve Alice Bentinck tarafından kurulan bir Şirket. Bu şirketin Toronto, Londra, Berlin, Paris, Singapur ve Bangalore’de ofisleri bulunmaktadır. Entrepreneur First, yeni şirketler kurmak isteyenler için işletmeciler ile yatırımcıları bir araya getiren bir kuruluştur.

Entrepreneur First bugüne kadar ne gelişmiş bir devlet ne de gelişmemiş bir devlete yatırım desteği vermemiştir. Hiçbir ülkede Entrepreneur First’e yatırım desteği talebinde bulunmamıştır. Kılıçdaroğlu neden böyle bir firma ile  görüşme yaptı doğrusu bunu rasyonel olarak temellendirebilecek bir argümantasyondan çok çok uzaktır.

Entrepreneur First’in https://www.joinef.com/about/  kendi sitesinden de teyit edebilirsiniz yatırım portföyünün toplam değeri 10 milyar dolar. Entrepreneur First ancak teknoloji ve  bilim konusunda çalışma yapan ilk kurulacak firmaların temsilcilerini belli süre stajdan geçirerek tüm eğitimleri tamamladıktan sonra yatırımcı ortaklar ile buluşturan bir firmadır.

Kurucularından olan Matt Clifford için Wikipedia bir arama yaparsanız herhangi bilgiye ulaşamazsınız. Diğer kurucu Alice Yvonne Bentinck 1986 doğumlu Baronlar Bentinck’in Başkomutanı, Plymouth Başkomutanı Amiral Sir Rudolph Bentinck’in soyundan gelen bir kadın. Özellikle Avrupa’da kadınlara yönelik eğitim hibesi ile tanınan Code First Girls’in kurucusudur…

Şimdi Türkiye kendini küresel güçlere rüştünü ispat etmiş bir ülke mi yoksa ilk defa yatırım yapacak bir girişim firması mıdır? Bu sorunun cevabını Kemal Kılıçdaroğlu vermelidir?

Kemal Kılıçdaroğlu’nun umut tacirliğini yaptığı 300 milyar doların ikinci adresi The Creator Fund isimli bir firmadır.

Bu firmada iki önemli isim var ilki Başkan Henry Lane Fox ve firmanın CEO görevlisi Jamie Macfarlane’dir. The Creator Fund 2019 yılında kuruluyor. Burada dikkat çekici isim Jamie Macfarlane , Macfarlane Asya’nın en uzun süreli diktatörlüğünü devirmeye çığır açan 2013 seçimlerinin kampanya mimarlarındadır.

Başkan Henry Lane Fox ise hırslı bir girişimcidir. Dünyada ilk defa yatırım çöpçatanlığı girişimi olan Grip ’in kurucusudur. Aslında Henry Lane Fox’un birçok girişime imza atsa da yarıdan fazlası başarılı olmadığı için kapatılmıştır.

Kemal Kılıçdaroğlu’na iki firmayı tavsiye eden CHP’li bir politikacı mıdır? Bir bilim adamıdır? Yoksa girişimci bir genç mi belki bunun cevabını ileri bir tarihte kendisinden öğrenebiliriz şimdilik bu soru cevapsız kalacaktır.

Bir yanda iki firmanın yatırımcı portföyü toplam 30 milyar doları bulmazken bu firmaların yatırım ağından 300 milyar dolar beklentisine nasıl girildi ciddi şekilde düşünülmesi gereken bir soru değil sorundur.

Bir başka ciddi sorun Kemal Kılıçdaroğlu’nun ondan (10) fazla vaatlerinin tümünün yatırım kaynağı olarak 300 milyar doları göstermesi hem küresel gerçekliğe hem de Türkiye’nin en son gücüne yabancı olmak demektir.

300 milyar dolar yaklaşık 6 milyon tl yapıyor. Oysa sadece emeklilere vaat ettiği bayram ikramiyesi yılda 30 bin lira  5 yıl iktidarlık döneminde ise 150 bin lira ve bun yaklaşık 15 milyon emekli ile  çarpınca 2.25 trilyon ediyor.

Kılıçdaroğlu’na göre ülkenin yarısı yoksulluk içinde bu da yaklaşık 40 milyon  aile olarak düşünürsek yaklaşık 5 milyon aile demektir. Her ay verilecek bir cumhuriyet altını yaklaşık 9 bin ve bunu 12 ile çarparsak beş yıllık iktidarlık döneminde 2.7 trilyon yapar…

Diğerlerini hesaplamaya gerek kalmadı çünkü para bitti…Anlaşılan o ki Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye’yi yönetmeye değil ikramiye dağıtmaya aday …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu