Güncel

Akıllı Telefonlar ve İnsanlık

Akıllı Telefon Hidrojen Bombasından Daha Öldürücüdür

Akıllı telefonlar şimdilik savunması geliştirilmemiş en güçlü saldırı siahıdır.İnsanlık tarihinde bir ilk silah sahibini yok ediyor…Hem de sadece bedenini değil zihnini ve ruhunu…Kanserden daha tehlikeli…Covid_19 salgınından daha yaygın ve hidrohen bombasından daha etkili…Yarın çok geç kalmadan kendine ve torunlarına bir iyilik yap akıllı telefonunu bir daha asla kullanmamak adına tarihin çölüğüne at…

İlk Cep Telefonu

1973’te Motorola mühendisi Dr. Martin Cooper ve ekibi çalışan bir cep telefonu prototipi yaptı. İlk cep telefonu görüşmesi New York’ta yapıldı. Dr. Cooper, Bell Laboratuvarlarından rakip bir araştırmacı olan Joel Engel’i aradı. Böylece bir mobil cihaz DynaTAC 8000x ile bu devrimin ilk adımları atıldı.

Bu yazımda cep telefonun geçirdiği tarihi gelişimi anlatmayacağım için kritik dönemsel gelişmeleri kısaca paylaşmak istiyorum. 

İlk Akıllı Telefon

Cep telefon ve oyun aslında birbirlerini çağrıştıran iki kavramdır. İlk akıllı telefon Canova’nın prototipinin geliştirilmiş bir versiyonu olan IBM Simon Personal Communicator, tüketicilerin kullanımına sunuldu. Dokunmatik ekranı vardı ve kullanıcılar sadece telefon görüşmesi yapmakla kalmıyor, aynı zamanda faks ve e-posta da alıyordu. IBM Simon ayrıca adres defteri, takvim, hesap makinesi, randevu planlayıcı ve not defteri gibi ilk uygulamaları da tanıttı. 1.099$ fiyat etiketine sahip olan telefon, ilk altı ayda 50.000 adet sattı.

SmartPhone and World

İlk kez 1997 yılında Smartphone yani “akıllı telefon” terimi ilk kez kullanıldı. İlk olarak İsveçli telekomünikasyon devi Ericsson tarafından GS88 adlı yeni mobil cihazını tanımlamak için smartphone kullanıldı.

Mobil Oyunların Atası Snake

Ve akabinde 1997 yılında İlk mobil oyun “Yılan” Snake tanıtıldı. Oyun, Finlandiyalı geliştirici Taneli Armanto tarafından Nokia’nın 6110 el tipi cep telefonlarına yüklendi. Bu, şu anda değeri 152 milyar dolara ulaşan mobil oyun endüstrisinin ilk adımı kabul edilmektedir.

2007 yılında Apple CEO’su Steve Jobs, Macworld kongresinde dünyanın ilk iPhone’unu duyurdu.

Jobs, orijinal iPhone’u “devrim niteliğinde ve büyülü bir ürün” olarak adlandırdı. Piyasadaki ilk yıl, Apple 1,4 milyondan fazla ilk iPhone sattı.

İlk Android Telefon

2008 yılında dünyanın ilk Android destekli cep telefonu pazara girdi. HTC Dream olarak da bilinen T-Mobile G1 olarak adlandırıldı.

2001 yılında 3G , 2009 yılında 4G ve en son 2019 yılında Verizon, dünyadaki ilk 5G ağını kullanıma sundu.

Kısaca bir cep telefondan akıllı cep telefonuna geçişi özetlemiş olduk.

Günümüzde kullanılan akıllı telefonlara bir odaklanalım. Bu yazı yazan ben 2004 yılında cep telefonu kullanmaya başladım ve tüm “Akıllı cep telefonu kullanacaksın” mobbingine rağmen kullanmamayı bugüne kadar başardım. Bundan sonra kullanmayacağıma da kesin olarak inanıyorum. Bu nedenle akıllı telefon kullananların duyarsızlaştığı birçok noktaya karşı oldukça hassas ve uyanığım.

Öngörüm şu üç beş yıl değil ama yakın gelecekte akıllı telefon kullanımları kısıtlanacak hatta bazı ülkelerde yasaklanacak. Bu süreç önümüzdeki yıllarda öyle tehlikeli ve tedirgin hale gelecek ki insanlar #Covid_19 için aldıkları önlemlerin benzerini akıllı telefonlar için almaya başlayacak.

Kısa başlıklarla özetlemeye çalışacağım…Okuyanlar bazı cümlelere ve öngörülere gülebilir lakin şuna inanabilirler ki okuyup güldükleri birçok çalışmanın halen laboratuvar ortamında yapıldığı bir sosyal gerçekliktir. Sadece gizli tutularak…

Akıllı Cep Telefonları Sağlığımız İçin Büyük Tehdit…

Akıllı cep telefonlarından sonra insanların fizyolojisi ve ruh sağlığı tahmin edilemeyecek şekilde bozuldu.

Akıllı telefon ve sağlık denilince dünya genelinde insanların tamamına yakınının aklına ilk gelen “Bağımlılık” olmaktadır. Evet çok önemli bir sağlık sorunu bu sorun hem bireysel hem de öldürücü bir sağlık sorunu değildir.

Genlerimizle Oynayan Akıllı Telefon Uygulaması

Dünyada birçok ülkede akıllı telefonların araştırıldığı özel izinlerle laboratuvar ortamına yapılan deneyler vardır. Bu ülkelerinbaşında özellikle gen dizilim deneylerinde ilk sırada Çin gelmektedir. Hatta bu deneyler bilimsel kimliklerle yapılmadığı için hem bu deneylerin yapıldığı mekanlar hem de deney yapanlar üst düzey güvenlik önlemleri ile gizlenmektedir. İtiraf etmek gerekir ki insan ve toplum yararına olan deneyler yok denecek kadar azdır.

Akıllı cep telefonları üzerine yapılan deneylerin en yoğun olduğu çalışmalar bireysel ya da toplumsal kontrol üzerine olan çalışmalardır.

En tehlikelisi ve domino etkisi yapacağına inandığım biyo-genetik bilgilerinin kötü amaçlarla toplanıp genlerin dizilimleri ile oynayarak insanlığı kontrol etmeye çalışacaklarıdır.

Yapay Zekâ uygulamaları ile gen dizilimleri üzerinde oynamak için genetik mühendisi olmaya gerek kalmayacak.

Öyle ki bir DNA testi için akla gelecek hatta gelmeyecek birçok şeyden örneklem alınabiliniyor…İlk akla gelenler; kanda, menide, deri hücrelerinde, dokuda, organlarda, kasta, beyin hücrelerinde, kemikte, dişlerde, saçta, tükürükte, mukusta, terde, tırnaklarda, idrarda, dışkıda vb. devam ediyor…

Kullanımı yaygın olmasa da ya da App Store pazarlarında adı geçmese de genom dizilimi ya da DNA testleri için onlarca apk uygulamaları vardır.

En tehlikelisi de gözünüze odaklanan ve retinanızdan DNA testi yapabilen uygulamalar. Evet, tehlike büyük ve korkutucu lakin bir akıllı cep telefonunuz yoksa baş döndürücü gelişmelerin size etkisi sıfır…

Akıllı Telefon Karizmatik Liderlerin Katili mi Olcak ?

Bir başka tehlike artık elinizde bir akıllı cep telefonu varsa ve bir ağa, bir buluta bağlıysanız o bilinmeyen “Anonymous” olan kişinin arkadaşınız ya da siz de ekli olmasına gerek yok aynı bulut içindeyseniz size şaka gibi gelecek sizin kalp atım ritminizi değiştirerek sizi ağır bir kalp hastası olduğunuza inandırabilir. Bu iyisi…Karizmatik liderler akıllı telefonların hedefinde …Cumhurbaşkanımızın liderleri bunu ütopik görseler de …

Önümüzdeki günlerde ani ölümle sonuçlanan kritik isimler duyacağız. Bu bir komplo teorisi ya da kahinlik değil geçtiğimiz hafta küresel  güçlere  danışmanlık yapan secret bir isim bu görseli paylaşmıştı altında da “How to kill a leader with a nano defibrillator” yani  diyor ki Nano defibrilatör ile bir lider nasıl öldürülür? Implantable Cardioverter Defibrillator, ICD

Şimdi web mantığı ile düşünenlerin ilk soracağı soru? Bunun kaynağı ne? Öncelikle Deep Web ya da Dark Web de paylaşılanların kaynağı olmaz bilginin gizliliğine göre okudunuz bilgiyi ancak o denk geldiğiniz an okuyabilirsiniz…Kaynak yok mantıksal argümantasyon sadece öngörüm Küreselciler ilk mesajı Putin’e vereceğini düşünüyorum...Tabi sonra dünyadaki Karizmatik Liderler akıllı telefon konusunu masaya yatıracaklar…Akıllı telefon uygulamaları AI ile birlikte kontrol edilemez hale gelecektir…Robat masrafına girmeden kendi silahınızla sizi ortadan kaldıracaklar …Şaka gibi ama yakında ajanslara düşen bu tür “Son Dakika” haberleri ile kabul edilebilir olacak

Elbette ben Deep Web’e girdim böyle bir şey görmedim diyen kişi sanırsam Hacker ile Lamer ilişkisi gibi düşünün…Önemli olan sadece klonlanmamış ve güncel linke ulaşmaktır.

Akıllı cep telefonların sizin inanç ve tutum dünyanızı tıpkı bir gen dizilimini bozduğu gibi bozduğuna inanıyor musunuz? Ben daha fazlasına inanıyorum…

Lakin şu cümleye hepiniz katılırsınız akıllı cep telefonları olmamış olsaydı boşanma vakaları bu kadar artmazdı …

Akıllı Telefon ile Dizayn Edilen İnanç Dünyası

Neden inancımızın kod ve motiflerini akıllı cep telefonları bozdu? Çünkü mahremiyet öldürülmeden ya da dönüştürülmeden inancınızın kodları ile kimse oynayamaz. Bir inanç inşasının aşamaları el-Müddesir Suresi’nde aşama aşama anlatılır. Zaten surenin ismi de mahremiyetten yani örtünmeden gelmektedir.

Aynı şey okullarımızda istenilen izime nesillerin teslim olması için hedef alınan mahremiyettir. Okullar da asırlardır neden “Değiştirme” kodu değil de “Soyunma” kodu kullanılır…

Mesela sığ düşünen insan “Giyinme” kavramının “Soyunma” kavramından masum olduğu düşünür. Bu sebeple aslında her iki kavram da mahremiyete açılmış savaştır.

Bir insanın ahiret, din günü düşüncesi yoksa en çok korkusu ölmektir yani dünya zevkinden mahrum kalmaktır. Bugün bütçelerinin büyük kısmını ayırdıkları akıllı telefonları ölüm korkusu ile kullanmaktan vazgeçen insanlar duyacağız.

Müslüman isek ve din günü hesap korkumuz varsa ölmek korkutmaz yaptıklarımız ya da yapmadıklarımızın hesabını verememek korkutur.

Müslüman teknoloji kullanmasın demiyorum kullansın gerçekten inanç kodlarınız bozulmasın istiyorsanız hikmet olana ulaşmak istiyorsanız bu asla akıllı cep telefonu kullanarak gerçekleşmeyecektir.

Aslında canımızı çok sıkan sürekli karşımıza çıkan reklamlar masum mu? Evet özellikle Yapay Zekâ, bulut üzerinden zihin kontrolü devreye girmeden önce masumdu. İnsan ürün ve hizmetini pazarlarken ısrarlıdır ve ürününün satılmasını ister. Satılan ürünü masum ve meşruluğu elbette tartışılır.

Pop-up and Mind Check

Pop-up Yapay Zeka ile birlikte Mind Check yani  zihin kontrolünün bir enstrümanı olarak kullanılmaya başlanılmıştır. Dünya genelinde tüketim kültürünün önemli bir virdi haline gelen “Bunu neden, nasıl ve ne zaman aldım” soruları zihninizin kontrol altında olduğunun bir göstergesidir.

Bırakın akıllı telefonunuz düşünsün reklamlarına artık çok nadir olan kimseler meydan okuyabiliyor.

Hem ülkemiz de hem de  dünya genelinde  akıllık telefon denilince hatta alanın uzmanı bilim insanları ile  iki soruna odaklanıyor “Bağımlılık” ve “Radyasyon” oysa bunar  çoktan sorun olmaktan çıktı.Bununla ortadan  kalktığı söylemiyorum.

Radyasyon ya da Bağımlılık Gerçekten Sorunmu?

Şöyle ki bağımlılık yaygınlık ve etkinlik kazandığında bağımlılık değil ihtiyaç boyutuna geçer. Bugün bağımlılık derecesinde telefon kullanıyor diyenler de en az rahatsız oldukları kişiler kadar ekran karşısında vakit geçiriyorlar. Dünya genelinde insanlar neredeyse günün 10 saatini akıllı telefonlarına muhatap olarak geçiriyorlar. Bunun en az beş saati kontrolsüz kullanım yani farkında olmadan…İnanlar ameliyata giderken sedyede bile ellerinde telefon görebiliyoruz …Bir başka gerçek bilim insanların ekserisi insanların küresel boyutta akıllı telefon bağımlısı olmaları için uygulama üzerine uygulama programlıyorlar…

Radyasyon sorunu ise artık bir kandırmaca çünkü insanlık günlük hayattaki maruz kalınan radyasyona karşı duyarsızlaştı ve beden çok yüksek doz dışındakilere karşı tepki vermez oldu uyum sağladı.

Daha fazla uzatmadan akıllı telefonların tehlikesi; bağımlılık değil, radyasyon değil; kimlik bilgilerinizi klonlaması değil, ekonomik olarak bütçede açılan kara delikler değil…

En önemlisi sizin sağlığınızı tehlikeye atacak uygulamaların rahatlıkla bir buluttan kontrol edilebilmesidir. Bu sizin gen diziminizi değiştirmekten DNA bilgilerinize ulaşmaya uzanan korkunç bir tehlike ve ilerleyen zamanda kimse akıllı telefonunu kontrol edemeyecek…

Akıllı telefonlardaki uygulamalar ile birileri sizin hayatınıza son verebilecek…Siz ne kadar bilgi birikimine sahip olursanız olun akıllı telefonlardaki uygulamalar ile sizin düşünce akışınızın hem yönü hem de şiddeti kontrol edilebilecek…

İnanç Simülasyonu ve Cennet

İnancınızı akıllı telefonlarınız  belirleyecek hatta  öyle  bir zamana  şahit olacağız ki ibadetlerin simülasyonu ibadet gibi algılanacak  “İstediğiniz  zamanda istediğiniz yerde , istediğiniz kadar namaz kılabilirsiniz”  ve  dahası …Size korkutucumu geliyor yoksa yazılanların ütopik olduğu mu   bunu bir de kendinize sorun…

Belki  başka bir yazı da daha  başka tehlikelere ışık tutarız…

Evet, kendinize bir iyilik yapın akıllı olmayan bir  telefona  kendinizi  alıştırın…Önümüzdeki günlerde yarın ya da birkaç ay sonra akıllı telefon kısıtlamalarına hazırlanacak devletler öngörüm özellikle apk uygulamaları ile gen dizilimi yapılan gizli labaratuvarların olduğu Çin ilk önlemi alacaktır….Bilen ilk tedbiri alır…Çocuklarla başlayacak yasaklar domino etkisi ile genişleyecektir.Bir gün “Cep Telefonu ile girilemez” yazan kamusal alanların hızla artacağına şahitlik edeceğiz…Dediğim gibi yol yakınken akıllı telefonunuzu değerini kaybetmeden satın bir ihtiyacınızı gören ve kendinize rahat kullanımlı akıllı olmayan bir teelfon alın …

Ercan Harmancı

Medya ve İletişimci /Sosyolog

yazar@ercanharmanci.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu